ATI Catalyst 5.4 Released

Новости программного обеспечения.

Сообщение Roger » Пт апр 08, 2005 3:29 pm

Релизнулись дровишки для видеокарт от такой хорошей конторы как Ati. Шо хорошего:
* 3DMark2001: A black screen is no longer displayed when launching 3DMark2001 after launching Aquamark3 when the CATALYST™ CONTROL CENTER is installed
* Pacific Fighters: Playing the game after playing any track for a short period of time and having the landscape detail set to perfect no longer results in the clouds becoming blocking when flying
* Sail Simulator 4: Attempting to play the game under Windows XP with an ATI RADEON™ 9800 XT installed no longer results in the operating system failing to respond and rebooting
* SolidWorks 2004: Display corruption is no longer noticed when setting the AA to 6X and AF to 16X
* Splinter Cell Chaos Theory: Depth buffer corruption noticed on the ATI RADEON™ X800 PRO is now resolved
* Star Wars Knights of the Old Republic: Loading the Dantooine level of the game under Windows XP no longer results in slow game performance

Подробнее в <a href='http://www2.ati.com/drivers/Catalyst_54_release_notes.html' target='_blank'>Release Notes</a>

Забираем <a href='http://www2.ati.com/drivers/wxp-w2k-catalyst-8-121-050322a-022141c.exe' target='_blank'>Catalyst 5.4 Normal</a> (24,5 мегабайта)
и версию с <a href='http://www2.ati.com/drivers/wxp-w2k-catalyst-ccc-8-121-050322a-022141c-english.exe' target='_blank'>CCC</a> (32 мегабайта соответственно)
Человека, непохожего на других, называют "ненормальным" и зовут к нему психиатров. Но кто возьмется лечить толпу, гордо называющую свое состояние "нормой"? © Warrax
--
Мои <a href="http://www.livejournal.com/users/iron_hawk/" target="_blank">ЖЖизненные заметки</a>.
--
Мой железный друг:
AthlonXP 2500+ / EPoX 8RDA3+ / 1024Mb RAM / Sapphire ATI Radeon 9500Pro 128Mb/ Hitachi HDT722525DLA380 250 Gb SATA + SAMSUNG SP2014N 200Gb IDE / DVD-RW NEC 4550A + ASUS DVD-ROM E-616P / SB Live! 5.1 / Sven SPS-611 / Samsung T190 / powered by Gentoo Linux 2008.0
--
<a href="http://userbars.ru/" target="_blank">Изображение</a>
Roger
Полковник
 
Сообщений: 1412
Зарегистрирован: Вс апр 07, 2002 9:03 am
Откуда: Тусуюсь с медведями в Сибири ;-)
Пункты репутации: 0

Вернуться в Новости софта

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

cron